Drobečková navigace

Úvod > Obce > Čelčice

Obec Čelčice

Obec Čelčice
Čelčice č. p. 86
798 23 Klenovice na Hané
Telefon: +420 582 384 153
E-mail: starosta@celcice.cz , oucelcice@cbox.cz

Web: www.celcice.cz

602PX--1.JPG

Obec Čelčice leží asi 10km jihovýchodně od Prostějova, v mírně zvlněné rovině a nadmořské výšce 225 m. Žije zde 560 obyvatel.

Obcí prochází silnice z Prostějova do Zlína a železniční trať Nezamyslice - Olomouc.

První písemně doložená zpráva je z roku 1130 v darovací smlouvě Olomouckého biskupa Zdíka, kterou byla část obce věnována klášteru premonstrátů na Hradisku u Olomouce.

Obecní úřad sídlí od prosince 2003 v přestavěné budově bývalé Základní školy. Mimo kanceláře je zde zasedací místnost a knihovna, čítající 3600 svazků. Mateřská škola je přístavbou budovy Obecního úřadu, v níž je každoročně opatrováno průměrně 25 dětí.

Kulturní dům byl postaven v roce 1982 - 83 v Hliníku a dosud slouží k pořádání kulturních a společenských akcí. V roce 2015 byl celkově rekonstruován. Počátkem roku 2000 byl předán do užívání nově postavený dům se 14-ti bytovými jednotkami. V obci je Sbor dobrovolných hasičů, Myslivecké sdružení Čelčice-Skalka a základní organizace Českého zahrádkářského svazu Čelčice. Ke sportovnímu vyžití slouží hřiště na malou kopanou, multifunkční hřiště na různé druhy sportů, veřejné dětské hřiště, asfaltové hřiště pro kola, koloběžky, kolečkové brusle a v zimě na ledovou plochu.

Uprostřed obce se nachází kaple sv. Floriána ze 17. století, západním směrem za železniční tratí je polní kaple s křížem z roku 1730. Místní hřbitov byl vybudován v roce 1940 a v nedávných letech byl rekonstruován včetně výsadby zeleně.

V roce 2015 byla vybudována 1 km jižně od obce retenční nádrž financovaná 100% dotací státu a předaná bezúplatně obci Čelčice k užívání. Hojně navštěvovaná pěkná lokalita na procházky občanů, výběh pro psy, projížďky na kolech, kolečkových bruslích atd. Nachází se zde mnoho druhů vodních ptáků, hmyzu a zvěře.

kolaz

Čelčice

Čelčice

Čelčice

Čelčice

Čelčice

Čelčice

 rybnik_celcice.jpg