mapa

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvodní strana > Obce > Klenovice na Hané

Obec Klenovice na Hané

Obec Klenovice na HanéKlenovice_na_Hané_CoA.jpg
Klenovice na Hané 3
798 23 Klenovice na Hané
Telefon: 582 384 164
E-mail: obec@klenovicenahane.cz

Web: www.klenovicenahane.cz

Klenovice na Hané leží v úrodné hanácké rovině. Z návrší "Větřák" s nadmořskou výškou 253 m, na jehož protáhlém severovýchodním svahu je obec situována, dohlédneme daleko za okresní město Prostějov. V obci žije 838 obyvatel (r. 2005).

O nejstarším osídlení okolí Klenovic svědčí mnohé archeologické nálezy. Zakladatelem Klenovic byl pravděpodobně otec nebo děd Klena, jmenovaný i v listině z roku 1107. Mezi Klenovicemi a Ivaní se  rozkládaly rozsáhlé bažiny - Blata - s hlubokými tůněmi nazývanými okna. Ve 14. století patřily Klenovice rodu Šternberků. Anna ze Šternberka v roce 1397 prodala obec pánům z Kravař. Ti se v roce 1400·zasloužili o povýšení vsi na městečko s tržním právem. Z pověstí je známý bratr Jana Palečka, šaška krále Jiřího z Poděbrad. Údajně pocházel z okolí Prostějova a podepisoval se Klenovský. Další z četné řady majitelů panství Ctibor Tovačovský z Cimburka nechal v roce 1482 prokopat strouhu na "okních" - tak vznikla mezi Klenovicemi a Ivaní říčka Okená.

Image.jpg

V obci jsou: Základní škola, Mateřská škola, pobočka Základní umělecké školy Němčice nad Hanou, Obecní knihovna s možností veřejně přístupného internetu, kulturní dům, fotbalové hřiště, víceúčelové hřiště s umělým povrchem, tenisový kurt, tělocvična při ZŠ, dětské hřiště, Sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol - oddíl kopané, Myslivecké sdružení, základní organizace Českého zahrádkářského svazu.

V obci a jeho blízkém okolí můžete shlédnout kulturně historické památky: kostel sv. Bartoloměje a faru, sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Floriana, pískovcový kříž za obcí na místě zvaném "Větřák" a drobné sakrální stavby, pískovcový kříž v místní části "Draha", sochu p. Marie s Ježíškem v místní části "Pod Větřákem", kříž u silnice mezi Klenovicemi a Čelčicemi, sochu klečící p. Marie s Ježíškem z r. 1913 na místě zvaném "Za školou".