Drobečková navigace

Úvod > Obce > Skalka

Obec Skalka

Obec Skalka
Skalka 26
798 24 Pivín

Telefon: +420 582 384 667
E-mail: ou@obecskalka.cz

Web: www.obecskalka.cz

Skalka

Obec Skalka leží 12 kilometrů od Prostějova. Ač by se první pohled mohlo zdát, že míříte do samého srdce Hané, opak je pravdou. Skalka se nachází v mírně zvlněném terénu posledních výběžků Drahanské vrchoviny. Samotná obec je pak skryta v dolíku mezi okolními kopci, které zajišťují složení minerálních vod tak typických pro tuto obec.

První písemná zpráva o obci pochází z roku 1360 a je spojena s vladykou Bohudarem z Rakodav. Poté se na Skaličce vystřídalo mnoho pánů, za všechny uvádíme např. pány z Otaslavic, Perštýny, Folkenhony, a pana Matyáše ze Žalkovic, který se objevuje i v mnoha místních lidových písních. Od tohoto data obec několikrát změnila svůj název a původní Skalička se tak měnila na Strerovice i Hvězdov, aby se opět vrátila k již jednou zavedenému názvu Skalka.

Nejznámější dominantou obce jsou její lázně s více než stoletou tradicí. V místě, kde kdysi býval rybník Bařisko, napájený dvěma prameny minerální vody, byly Vilémem Sonnewendem z Prostějova r. 1928 postaveny lázně. Celková rekonstrukce v roce 2004 proměnila tyto lázně na místo, kam se budou návštěvníci vždy rádi vracet.

Minerální prameny - Julinka, Cyril, Metoděj a Jan - vyvěrající nedaleko lázní jsou svým složením naprosto unikátní.

Kromě síry, sodíku, draslíku, vápníku a jiných stopových prvků jim charakteristickou vůni dodává amoniak. Všechny lázeňské procedury jsou založeny na využívání těchto minerálních vod, které napomáhají při léčbě zejména pohybového ústrojí, jako je artróza a některé formy zánětlivě probíhající artritidy.

Můžete si vybrat ze široké nabídky služeb jako jsou koupele, perličkové koupele, ruční, podvodní a bodové vířivé masáže a pro relaxaci a potěšení navštívit saunu, solárium, kosmetiku, nebo jen využít lázeňský park a lesopark s přírodními jezírky k procházkám a odpočinku. Pro sportovně aktivní rekreanty nabízíme tenisový kurt, hřiště na minigolf a petanque a travnaté fotbalové hřiště. Přes Skalku vede i cyklistická trasa č. 5013 z Prostějova do přírodního parku Chřiby.

K příjemnému posezení, ale i pořádání různých oslav můžete využít místní restauraci U Pramene s velkým sálem nebo malým loveckým salonkem.

www.lazneskalka.cz

Skalka má pouze 250 obyvatel, přesto je tato malá vesnička schopna poskytnout rekreantům i lidem z nejbližšího okolí mnoho zábavy. K největším kulturním akcím patří místní hody, oslava Dne dětí, fotbalová utkání, myslivecké střelby a závody veteránů "Z lázní do lázní" pořádané spolu s Klubem veteránů a Lázněmi Slatinice. Naleznete zde také stálou výstavu bonsají.

Skalka

Skalka

budova lázní

Skalka

Skalka

Skalka